Strona główna » Program TV » Włoskie ogrody Monty'ego Dona

Włoskie ogrody Monty'ego Dona

Monty Don's Italian Gardens

seria lifestylowa
Wlk. Brytania, 2012
4 x 60 min

Opis

Monty Don wyrusza w podróż po najpiękniejszych włoskich ogrodach. Słynny ogrodnik pokaże zapierające dech w piersiach ogrody Rzymu, Florencji, Neapolu, Wybrzeża Amalfi oraz ogrody botaniczne w regionie Lucca i Veneto. To nie tylko uczta dla oczu, ale też niezwykła wyprawa w głąb wczesnego renesansu poprzez barok, romantyzm, aż do wielkiego odrodzenia włoskich ogrodów na początku XX wieku.
Monty wyrusza w bardzo osobistą podróż, odkrywając malownicze parki Italii. Spotyka się z Włochami, którzy z pasją opowiadają o swojej ziemi, "przez płot" zagląda do prywatnych ogrodów należących do sławnych i bogatych współczesnego świata. Znany ogrodnik poznaje historię, kulturę, politykę i klimat Włoch, wszystkie czynniki, które wpłynęły na kształt przepięknych parków.

Monty we Florencji pokaże słynne ogrody Boboli, których twórcy, projektując poszczególne aleje, w mistrzowski sposób wykorzystali naturalne nierówności gruntu pomiędzy Pałacem Pitti i Porta Romana. Ozdobą parku są pinie, wiekowe cyprysy, sztuczne jeziorka oraz wspaniały amfiteatr z fontanną z granitu, pochodzącą z epoki rzymskiej i egipskim obeliskiem.

Rzymskie Villa d'Este to jedne z najświetniejszych i najbardziej ekstrawaganckich ogrodów dojrzałego renesansu we Włoszech i arcydzieło architektury wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Roślinność ogrodu Ninfa położonego w środkowych Włoszech rozkwita pomiędzy krętymi uliczkami, strumykami i ruinami niegdyś zamożnego średniowiecznego miasta. Po ruinach pną się jaśminy, róże czy ozdobne glicynie. Podziw budzą również cedry, platany, magnolie, ostrolistne dęby, aleja cyprysowa oraz gaje brzóz brodawkowych.

PREMIERA: DOMO+, piątek, 8 lutego 2013, 22:30